I oktober lyste Høyesterett ut to ledige dommerembeter for å erstatte Hilde Indreberg og Wilhelm Matheson, som går av med pensjon i løpet av 2025.
I dag avholdt Innstillingsrådet et videomøte, hvor Borgartings lagdommer Thomas Christian Poulsen og lagmann Tonje Vang ble innstilt på henholdsvis første og andre plass.
Annonse
Ifølge Rett24, som omtalte saken først, ser Innstillingen ut som følger:
Lagdommer Thomas Christian Poulsen
Lagmann Tonje Vang
Lagdommer Torunn Elise Kvisberg
Professor Marius Emberland
Dommere i Høyesterett utnevnes av Kongen i statsråd etter innstilling fra Innstillingsrådet for dommere. Med den største sannsynlighet er det dermed Poulsen og Vang som blir utnevnt som nye høyesterettsdommere.
Poulsen på topp
Thomas Chr. Poulsen.Foto: Borgarting
Thomas Christian Poulsen (45) ble innstilt på tredjeplass tidligere i år, da lagmann Eyvin Sivertsen og lagmann Christian Lund ble innstilt på plassene foran. Denne gang rykker han altså opp til topps.
Lagdommeren kom til Borgarting i 2014. Før den tid var han juridisk utreder ved EFTA-domstolen i Luxembourg, hvor han tilbragte tre år. Han har også vært utreder i Høyesterett, fra 2006 til 2011.
Poulsen ble uteksaminert ved UiO tilbake i 2005, og blir den yngste blant Høyesteretts nåværende dommere.
Lagmann på andreplass
Tonje VangFoto: Advokatbladet
Tonje Vang (50) har vært lagdommer i Borgarting siden 2011. I 2017 ble hun lagmann ved domstolen. Hun har også vært dommerfullmektig ved Øvre Romerike tingrett, og har tidligere vært internadvokat i Orkla. Tilbake i 2000 ble hun uteksaminert fra Universitetet i Tromsø.
Også Vang har bakgrunn som utreder i Høyesterett. Mens hun avsluttet sin periode som utreder i 2006, begynte Poulsen samme år.
Ser stort sett hen til Borgarting
Høyesterett har totalt lyst ut seks ledige embeter de siste to årene. To ledige embeter ble utlyst i februar i år, to embeter ble utlyst våren 2023, mens ytterligere to ble utlyst i september i år.
Selv om utlysningene har vært mange, har Innstillingsrådet hatt for vane å innstille dommere fra samme arbeidsgiver. Både Thom Arne Hellerslia, Eyvin Sivertsen og Christian Lund har nemlig alle blitt hentet fra Borgarting.
Med tilskuddene Poulsen og Vang, vil totalt seks dommere fra Borgarting ha blitt utnevnt til Høyesterett i løpet av drøye fem år, dersom vi teller med Kine Steinsvik, som ble innstilt i 2019.
Av de ti søkerne som søkte i denne omgang, var seks lagdommere ved ulike lagmannsretter i Norge. De fleste ved Borgarting i Oslo.
Disse ti søkte på de to ledige embetene:
Inna Tufekchi (38), advokat i LLC Telecard-Prilad
Vibeke Løvold (52), lagdommer i Borgarting lagmannsrett
Torunn Elise Kvisberg (57), lagdommer i Eidsivating lagmannsrett
Anne Cathrine Haug-Hustad (45), lagdommer i Borgarting lagmannsrett
Susann Funderud Skogvang (49), lagdommer i Hålogaland lagmannsrett
Tonje Vang (50), lagmann ved Borgarting lagmannsrett
Marius Emberland (54), professor ved Handelshøyskolen BI
Thomas Chr. Poulsen (45), lagdommer i Borgarting lagmannsrett
Omar G. Dajani (52), ekspedisjonssjef ved skattelovavdelingen i Finansdepartementet