Søknadsfristen til det ledige embetet i Høyesterett gikk ut i går, og i dag er søkerlisten offentlig.
Det er fem søkere til stillingen.
Annonse
Da Thomas Christian Poulsen og Tonje Vang ble utnevnt til nye dommere i Høyesterett i desember i fjor, stod både lagdommer Torunn Elise Kvisberg og professor Marius Emberland på søkerlisten. De ble innstilt som henholdsvis nummer tre og fire.
Nå har begge søkt seg til Høyesterett på nytt.
Her er listen over søkerne:
Advokat Gjermund Mathisen (48)
Mathisen er partner i Kvale, en posisjon han har hatt fra 2022. Han kom til Kvale fra en stilling som director of Competition and State Aid i EFTA-domstollen. Han har tidligere vært sekretær for dommer Per Christiansen og Henrik Bull i samme domstol, og har også en fortid som rådgiver i lovavdelingen i Justis- og beredskapsdepartementet.
Mathisen er spesialisert innen konkurranserett, og arbeider hovedsakelig med dette feltet, samt med statsstøtte og EU/EØS-rett.
«Før han kom til Kvale i 2022 var Gjermund direktør for ESAs konkurranse- og statsstøtteavdeling i åtte år. Han arbeidet med flere av ESAs største konkurransesaker og med flere hundre statsstøttesaker. Som medlem av ESAs juridiske tjeneste representerte han ESA i omlag 30 saker for EFTA-domstolen, EU-domstolen og Underretten i Luxembourg», heter det på Kvales nettsider.
Han er medforfatter av boken EØS-rett, 1. til 4. utgave, sammen med Halvard Haukeland Fredriksen ved UiB, og har utgitt mange juridiske bøker.
Mathisen bor i Oslo.
Advokat Anja Jonassen (43)
Jonassen er partner i Advokatfirmaet Brønner i Oslo, og er spesialisert innen fornybar energi. Hun har vært i selskapet siden 2018, og har møterett for Høyesterett.
Hun hadde sin andre prøvesak i 2018 i saken om bruksrettighetetene til et 470 kvadratmeter stort område i Nesseby kommune i Finnmark.
Jonassen satt tidligere i Advokatforeningens lovutvalg for reindrifts- og samerett.
Tidligere har hun arbeidet i Andersen Bache_Wiig og i Crawford & Company.
Jonassen bor i Oslo.
Professor Marius Emberland (54)
Emberland har siden 2023 vært professor ved Handelshøyskolen BI. Fra 2009 til 2023 var han advokat hos Regjeringsadvokaten. Han har hatt møterett siden 2009.
Emberland har blant annet vært konstituert lagdommer i Borgarting, førsteamanuensis ved UiO og vært seniorrådgiver i Utenriksdepartementet.
Han har mastergrad fra Harvard Law School, og doktorgrad fra Oxford. Folkerett og internasjonale menneskerettigheter var hans fagområde hos Regjeringsadvokaten.
«Han har en omfattende publiseringsliste, også av nyere karakter, som særlig omhandler forvaltnings- og prosessrettslige temaer», skrev BI da han ble ansatt som professor.
Emberland bor på Fetsund.
Lagdommer Torunn Elise Kvisberg (58)
Kvisberg har vært lagdommer i Eidsivating siden 2020, og var tidligere professor ved Høgskolen i Innlandet.
Hun har vært tingrettsdommer i Sør-Gudbrandsdal tingrett, og jobbet i halvannet år som advokat i Advokatfirmaet Thallaug.
Bak seg har hun flere år som politisk rådgiver ved blant annet statsministerens kontor, i Samferdselsdepartementet og Forsvarsdepartementet under Kjell Magne Bondeviks to regjeringer.
Tilbake i 2012 ble hun utnevnt som leder av en regjeringsoppnevnt arbeidsgruppe som undersøkte norske myndigheters håndtering av barnebortføringssaker. Gruppen leverte sin innstilling i 2014.
Kvisberg er bosatt på Lillehammer.
Direktør Therese Steen (52)
Steen har siden august i fjor vært direktør i Norges Bank. Hun kom dit fra stillingen som ekspedisjonssjef ved Statsministerens kontor, en stilling hun hadde fra 2018.
Therese Steen.Foto: Norges Bank
Steen var fra 2016 til 2018 lagdommer i Borgarting, og har også jobbet i ni år som advokat hos Regjeringsadvokaten. Tilbake på slutten av nittitallet var hun advokatfullmektig i Wiersholm.
Hun har master i Public International Law fra London School of Economics.