SIVILOMBUDET
Innsatte sitter innelåst på cellen i opp til 22 timer i døgnet uten vedtak
Sivilombudet har levert en ny særskilt melding om isolasjon til stortingspresidenten. Advokatforeningen mener funnene er «fullstendig uakseptable» og ber justisministeren følge opp.

Tirsdag overleverte Sivilombudet en særskilt melding til Stortinget om
innlåsing og faktisk isolasjon i fengslene.
Meldingen baserer seg på forebyggingsenhetens undersøkelser gjort ved ti høysikkerhetsfengsler i 2023 og 2024.
Et av hovedfunnet er at mange innsatte sitter isolert alene på cellen i opptil 22 timer i døgnet uten en beslutning fra domstolen eller fengslene.
– Vi er bekymret for at stadig flere ser ut til å bli innelåst på cellen nesten hele døgnet, sier sivilombud Hanne Harlem i en pressemelding.
– Det er urovekkende at disse forholdene ser ut til å ha blitt verre etter at vi i 2019 varslet Stortinget om helseskadelige forhold og isolasjon.
Få oversikt over hovedfunnene nederst i saken!
Mangel på ansatte = isolasjon
Dette er nemlig ikke første gang Sivilombudet tar i bruk sitt sterkeste virkemiddel overfor forvaltningen for å varsle om isolerte innsatte. Det samme gjorde også Aage Thor Falkanger da han var Sivilombud.
Ei heller er Sivilombudet den eneste som roper varsko om bruken av isolasjon i norske fengsler. I flere tiår har Norge fått internasjonal kritikk, blant annet fra FNs torturkomité tilbake i 2019.
Ifølge meldingen som nå har blitt levert til Stortinget, skyldes innlåsningen ofte mangel på arbeidstilbud, skoletilbud og ansatte.
– Det er alvorlig at mennesker i statens varetekt risikerer å få helseskader som følge av forholdene i fengslene, sier Harlem.
– Alle innsatte bør ha en fengselshverdag der de kan tilbringe minst åtte timer utenfor cellen med aktiviteter og sosial kontakt hver dag. Dette er en internasjonal minstestandard som det er åpenbart at Norge bør oppfylle.
- Klart svik mot rettssikkerheten
I en årrekke har Advokatforeningen arbeidet for å begrense bruken av isolasjon i norske fengsler. Nå ber den justisministeren følge opp funnene i den særskildte meldingen fra Sivilombudet.
- Det er fullstendig uakseptabelt at innsatte i norske fengsler blir utsatt for forhold som kan bryte med forbudet mot umenneskelig eller nedverdigende behandling. Sivilombudets melding tegner et bilde av en fengselshverdag preget av isolasjon, manglende aktivitetstilbud og fravær av meningsfull kontakt med andre mennesker, sier Maria Hessen Jacobsen, leder av Advokatforeningen menneskerettsutvalg.

- Når innsatte holdes innelåst i opptil 22 timer i døgnet uten en individuell vurdering og uten vedtak, er det ikke bare brudd på menneskerettighetene – det er også et klart svik mot rettssikkerheten. Regjeringen må følge opp den vedtatte advokatordningen i fengslene, som Stortinget allerede har besluttet, men som ennå ikke er iverksatt.
I tillegg mener foreningen at det må innføres fengsler med graderte sikkerhetsnivåer, individuelle risikovurderinger hvor kontrolltiltak må begrunnes i individuelle behov, samt en lovfesting av rett til minst 8 timer fellesskap.
Innelåst i opp til 22 timer
I løpet av 2023 og 2024 har Sivilombudets forebyggingsenhet besøkt ti høysikkerhetsfengsler.
Disse var: Agder fengsel (avdeling Froland), Bredtveit fengsel og forvaringsanstalt, Halden fengsel, Indre Østfold fengsel (avdeling Eidsberg), Nordland fengsel (avdeling Bodø), Ringerike fengsel, Stavanger fengsel, Trondheim fengsel (avdeling Nermarka) og Ålesund fengsel.
Dette er noen av hovedfunnene:
- I Ålesund fengsel (27 plasser) var halvparten av de innsatte låst inne på cellen mer enn 18 timer i døgnet flere eller alle dagene den uken Sivilombudet besøkte fengselet.
- I Bodø fengsel (56 plasser) manglet mer enn en tredel av de innsatte et dagtilbud under besøket, og var derfor innelåst på cellen i ca. 17 timer på hverdager.
- I Froland fengsel (200 plasser) ble innsatte uten dagtilbud innelåst på cellen i inntil 17,5 time. Ifølge ledelsen skyldtes dette ressurs- og bemanningsmessige forhold.
- I Trondheim fengsel (118 plasser på besøkstidspunktet) var innsatte på fellesskapsavdelinger uten dagtilbud innelåst i ca. 18 timer i døgnet.
- I Oslo fengsel avdeling B (222 plasser) hadde kun 22 prosent av de innsatte mulighet til å være minst 8 timer utenfor cellen.
- I Eidsberg fengsel (102 plasser) var dagtilbudet og fritidsfellesskapet så begrenset at selv innsatte med et arbeids- eller skoletilbud ble innelåst alene på cellen i 18–19,5 timer i døgnet på ukedager.
- I Bredtveit fengsel (på besøkstidspunktet 40 plasser) ble innsatte på fellesskapsavdelinger uten dagtilbud innelåst på cellen i 19-20 timer.
- I Halden fengsel (228 plasser) ble innsatte uten dagtilbud på fellesskapsavdelingene innelåst i nesten 20 timer daglig, og innsatte med halv arbeidsdag var innelåst i minst 17 timer.
- I Ringerike fengsel (160 plasser) ble innsatte uten dagtilbud låst inne på cellen i inntil 19 timer i døgnet. Over en tredjedel manglet et dagtilbud da vi undersøkte.
- I Eidsberg fengsel (102 plasser) hadde langvarige bemanningsutfordringer ført til at innsatte uten et dagtilbud var innlåst i inntil 21 timer i døgnet.
- I Oslo fengsel avdeling B var gjennomsnittet for 200 av 222 plasser at innsatte uten dagtilbud var innelåst på cellen i 20 timer og 30 minutter. Fengselet hadde kun 45 plasser i arbeidsdrift for de innsatte.
- I Bredtveit fengsel var innsatte uten vedtak på den mest restriktive avdelingen (avdeling 3) innelåst i 19–20 timer.
- I Stavanger fengsel, hvor den restriktive avdelingen var den største avdelingen (22 av 49 plasser), ble innsatte uten arbeid og skole innelåst i 19,5-20,5 timer i døgnet. Fordi avdelingen manglet felleskapslokaler ble også de svært få som hadde et dagtilbud, innelåst i 16,5–17,5 timer i døgnet.
- I Trondheim fengsel kunne innsatte uten vedtak bli plassert i en av de restriktive avdelingene i fengselet. Utgangspunktet var at man ikke fikk dagtilbud her. Innsatte her ble innelåst i over 20 timer på ukedager og 20,5 timer i helgene.
- Oslo fengsel har flere restriktive avdelinger der innsatte kan plasseres uten vedtak og hvor daglig innlåsing utgjør inntil 21,5 time i døgnet. Fengselet har en bekymringsfullt stor andel avdelinger uten fellesskapsarealer.
- Halden fengsel hadde til sammen 28 plasser i restriktiv avdeling fordelt på to avdelinger og i tillegg en mottaksavdeling med 20 plasser. På flere av disse avdelingene kunne innsatte være innelåst i mer enn 19 timer og i noen av dem mer enn 22 timer i løpet av et døgn, selv om de ikke hadde beslutning om isolasjon fra retten eller fengselet.
- Eidsberg fengsel hadde en restriktiv avdeling med seks vanlige celler og fire observasjonsceller. Fengslet fattet ikke vedtak dersom innsatte ble plassert på en av de vanlige cellene i avdelingen, selv om de innsatte var innelåst her mellom 20 og 22 timer i døgnet, og i noen tilfeller mer.